http://www.gashtonline.com/images/backkk/morocco-beaches.jpg

مَراکِش یا مغرب که به زبان آمازیغی: Murakuc، موراکوش، ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛو به عربی: المغرب نگاشته و خوانده می شود، کشوری است در شمال غربی قاره آفریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. کشور مراکش از سوی شرق با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.پایتخت مراکش شهر رباط است..مراکز خرید رباط جاذبه های دیدنی رباط و مراکز خرید کازابلانکا و دیدنیهای کازابلانکا و تاریخ مراکش باضافه سواحل زیبای مراکش در اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه مراکش را به قطب گردشگری جهان تبدیل کرده است.امروزه بدلیل بهبود روایط تهران رباط تور مراکش مورد توجه جهانگردان و گردشگران ایرانی قرار گرفته است.

نام مراکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده است، که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است. نام Morocco در انگلیسی هم تغییر یافته واژه مراکش است. تا همین چند دهه اخیر هم این سرزمین در زبان عربی مراکش خوانده می‌شد.

نام «مراکش» در فارسی امروز معمولتر از «مغرب» است زیرا نام بین‌المللی پادشاهی مغرب مراکو است که برگرفته از نام مراکش است بنابراین کاربرد نام مراکش بجای مغرب در زبان فارسی بهتر است بویژه اینکه دولت آن کشور نام رسمی بین‌المللی مراکو را به رسمیت می‌شناسد و نه نام عربی المغرب. ترکیه تنها کشور دنیا است که از پادشاهی مراکش با نام کشور فاس نام می‌برد

شهرهای تاریخی و فرهنگی گردشگری مراکش به شرح زیر می باشد:


کازابلانکا
رباط
فاس
مراکش
اگادیر
طنجه
مکناس
وجده
تطوان
قنیطره

گردشگری مراکش


آثار عمده تاریخی این کشور که عبارت‌اند از مساجد، آرامگاه‌های سلاطین و کاخها در سه شهر تاریخی فاس، مکناس و شهر مراکش واقع هستند. البته در شهرهای کازابلانکا و رباط و شمال کشور مثل طنجه آثار تاریخی و سیاحتی بسیاری وجود دارد. در زیر برخی از معروفترین آن آثار آورده می‌شود:

    رباط: آرامگاه ملک محمد پنجم و ملک حسن دوم
    معبد حسان که فقط ستونها و برج آن باقی‌مانده‌است (تور حسان)
    شاله، قلعه بازمانده از دوران رم
    مدینه (بخش قدیمی شهر رباط)
    موزه باستانشناسی
    موزه ودایه
    دارالبیضا (کازابلانکا): مسجد حسن دوم که گنجایش ۸۰۰۰۰ نمازگزار را دارد و بر کرانه اقیانوس اطلس ساخته شده‌است. دو سوم این مسجد بر روی آب قرار دارد.
    مکناس: ضریح مولای اسماعیل
    باب‌المنصور

موزه دارالجامع

    فاس: مسجد بوعینیه
    جامع قرویین
    موزه باتا
    الحمرا که دیوارهای آن باقی‌مانده‌است
    مقبره‌های شاهان و شاهزادگان سلسله سعدیون
    موزه دار سی سعید نیز قابل توجه هستند. اما امروزه شهر مراکش به دلیل برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش شهرت دارد.
    طنجه: آرامگاه ابن بطوطه
    غار هرکول (در این غار تعداد زیادی غار صخره‌ای وجود دارد که به یکدیگر وصل می‌شوند و بسوی اقیانوس سرازیر می‌گردند)
    موزه هنرهای معاصر
    موزه کازبا «قصبه»
    شهر مراکش: مراکش. مرکزشهر با نام Medina of Marrakesh تحت شماره N31 38 W۰۸ ۰۰ تاریخ ثبت: ۱۹۸۵ جزو مناطق تحت حمایت یونسکو به ثبت رسیده‌است.

مراکش که در سال ۱۰۷۰–۷۲ توسط طایفه المراود بنا شد، مدت‌های زیادی مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور مغرب بوده‌است. تأثیر این شهر بر تمامی دنیای اسلام در غرب، از شمال آفریقا تا اسپانیا، مشاهده می‌شد. بناهای شگفت‌انگیز از آن دوران به جای مانده‌است که از آن جمله: درهای بسیار بزرگ،مسجد کتبیه، قصبات، برج و بارو، باغ‌ها و غیره را می‌توان نام برد. بعدها شاهکارهای معماری از قبیل کاخ Bandia، مدرسه بن یوسف، مقبره‌های سعدیون، بناهای مسکونی و تئاتر روباز جامع الفنا به این مجموعه اضافه شد..

جهت مشاوره رایگان تور مراکش و تهیه بلیط هواپیما مراکش و ویزای مراکش با شماره های 02187170 و 02188505454 تماس حاصل فرمایید