گرجستان

كشور گرجستان


 گُرجِستان کشوریست در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است.گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار دارد.مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند.گرجستان در زمان باستان  ایبریا نام داشت .    
   
پایتخت گرجستان

تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان محسوب می گردد.این شهر در دو طرف رود متکواری واقع شده و جمعیتی معدل ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند.تفلیس در قرن پنجم میلادی ، توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا پایه گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی»  نام گرفته است.تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است ؛ موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر استراتژیک جهت انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند.تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن پی برد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست.تفلیس در طول تاریخ زیستگاه اقوامی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به شمار می رود.
     
    
شهرهای توریستی گرجستان


تفلیس

کوتائیسی

باتومی

روستاوی

بندر پوتی

زوگدیدی

تلاوی

گوری

سوخومی

تسخینوالی

مارنئولی

گاردابان
    
 
ده جاذبه برتر توریستی و طبیعی گرجستان

شهربازی تفلیس

آکواریوم باتومی

مسجد دو محراب                             

حمام شاه عباسی

نارین قلعه

مجسمه مادر

شهر سنگی اوپلیستیخه

کلیسای جواری

دریاچه لاکپشت ها

کلیسای مسختا

موزه استالین                                                                             


    
فرهنگ غذایی مردم گرجستان


فرهنگ غذایی مردم گرجستان بسیار متنوع بوده و لیستی از خوراکی های خوش مزه و لذیذ را در بر داشته که مظهر فرهنگ و ملیت مردم این کشور بوده و یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین این غذاها خاچاپوری یا پای پنیر است .    
باید ونباید ها , سوالات متداول در كشور گرجستان


مردم این کشور عموما خونگرم و مهمانواز بوده و برای ایجاد ارتباطی صمیمی نیاز است آداب معاشرت ،باید ها و نباید هایی را که اقتضای فرهنگ اجتماعی گرجستان است را آموخت .گرجستان سومين کشور جهان است که دين رسمی آن مسيحيت می باشد .  در حال حاضر طبق آمار رسمي: ارتدکس گرجي 84 درصد، مسلمان 9/9 درصد ، مسيحي ارمني 9/3 درصد ، مسيحي کاتوليک 8/. درصد ، آشوري 1/. درصد و يهودي 1/. درصد مي باشند.    
     
زبان رسمی مردم گرجستان


زبان گرجی زبان رسمی کشور گرجستان است . زبان گرجی یکی از زبان‌های قفقازی و از خانوادهٔ زبان‌های کارتولی می‌باشد. این زبان با خط گرجی نوشته می‌شود که یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری دنیا است.    


نقشه گرجستان در گوگل
  
شماره تلفن های ضروری گرجستان

مجری مستقیم تور و بلیط گرجستان :02188505454و02187170

وزارت خارجه گرجستان

پلیس امنیت

فرودگاه بین‌المللی تفلیس

فرودگاه بین‌المللی باتومی

پلیس
    

www.gashtonline.com