كشور عراق

جمهوری عراق کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیاست. پایتخت آن شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن و سوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه مرز مشترک دارد. عراق در منطقه جنوب خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که منشأ تمدن‌های باستانی میان‌رودان (بین‌النهرین) در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل داده و به خلیج فارس می‌ریزند . وسعت عراق ۴۳۸،۳۱۷ کیلومتر مربع است .همچنین عراق یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع نفت می‌باشد. عراق محل زندگی و دفن ۶ امام شیعه است و شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا زیارتگاه شیعیان جهان است.عراق دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و پرباری است. سومریان، اکدی‌ها و آشوری‌ها نخستین تمدن‌های باستانی عراق را چند هزار سال پیش از میلاد بنیاد نهادند. پس از آن این منطقه بخشی از قلمرو هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، و امپراتوری روم بود. پس از سرنگونی امویان و ظهور عباسیان پایتخت خلافت اسلامی از شام به عراق (شهر بغداد) منتقل شد.بعدها این حکومت با حمله مغولان سقوط کرد.

اطلاعات بیشتر  
پایتخت عراق بغداد 

 بغداد بزرگ‌ترین شهر عراق و دومین شهر بزرگ جنوب غربی آسیا، مرکز استان بغداد و پایتخت این کشور محسوب می گردد که مرکز جغرافیایی آن در کنار رود دجله است.در سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی، ۹٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت داشته است.بغداد یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی در جهان عرب و خاورمیانه است.تاریخ بغداد از دوره ی عباسیان آغاز می شود و پیش از آن پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد امروزی و نمادی برای سرزمینهای اسلامی سده‌های میانه بود. شهر بغداد در ۳۰ ژوئیه سال ۷۶۲ در کرانه غربی رود دجله توسط عباسیان و در زمان خلیفه المنصور بنیاد شد. 

اطلاعات بیشتر  
شهرهای توریستی عراق
بغداد

نجف 

کربلا

سامرا

کاظمین

اربیل

بصره

کرکوک

موصل

سلیمانیه

کوت

تکریت

اطلاعات بیشتر  
ده جاذبه برتر توریستی و طبیعی عراق

حرم حضرت علی علیه السلام

حرم امام حسین علیه السلام

حرم امام موسی کاظم و امام جواد علیها السلام                          

حرم امام حسن عسگری

موزه ملی عراق

زیگورات

بنای تاریخی شهید القاعده

ارگ اربیل

مناره مظفریه

بازارهای قیصریه

                                                                                        

فرهنگ غذایی مردم عراق

غذای اصلی عراقی ها شامل برنج، نان، خرما، ماست، سبزی و گوشت گوسفند، بز و شتر بود.استفاده از ادویه جات بر عطر و طعم غذاهای عراقی افزوده است. شیرینی های متنوع و خوشمزه ی این کشور نیز شهرت دارند .

باید و نباید ها , سوالات متداول در عراق
مردم عراق به مهمان نوازی مشهورند و به راحتی می توان ارتباط دوستانه ای با آنها برقرار کرد ، برای ایجاد این ارتباط نیاز است آداب معاشرت ،باید ها و نباید هایی را که اقتضای فرهنگ اجتماعی مردم عراق است را آموخت . حدود ۶۰٪-۶۵٪ درصد مردم عراق شیعه، ۳۲٪-۳۷٪ درصد سنی و ۳ درصد مسیحی و پیروان سایر ادیان هستند.  
   
زبان رسمی مردم عراق
زبان رسمی در کشور عراق عربی است .                                               
نقشه عراق در گوگل
   
اطلاعات بیشتر  
شماره تلفن های ضروری عراق

مجری مستقیم تور و بلیط عراق:02188505454و02187170

وزارت خارجه عراق

پلیس امنیت

فرودگاه بین‌المللی بغداد

پلیس

 www.gashtonline.com