خلیج فارس (شاخاب پارس یا دریای پارس)(PersianGulfبه انگلیسی)که به غلط بعضی از کشورهای جنوبی خلیج فارس که خود روزی جزء سرزمین پارس بودند آنرا خلیج و خلیج عربی می نامند، آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان کشور زیبای ایران و شبه‌جزیره عربستان قرار گرفته است. مساحت خلیج فارس ۲۳۷٬۴۷۳ کیلومتر مربع است، که از این حیث پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می‌آید. خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است، ختم می‌شود. کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. در این میان سواحل شمالی خلیج‌فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند. به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی بشمار می‌آید.

نام تاریخی این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت خلیج فارس یا دریای پارس بوده‌است. هم چنین در تمام سازمان‌های بین‌المللی نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است اما برخی از کشورهای عربی در دهه‌های اخیر آن را خلیج عربی یا به سادگی، خلیج می‌نامند.سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نام خلیج ایران (خلیج فارس) برای این خلیج استفاده می‌کند.

نامهای دیگر خلیج همیشگی فارس:
خلیج فارس
دریای پارس
پرسیکون کاای تاس
سینوس پرسیکوس

موقعیت  جغرافیایی خلیج فارس در   جنوب غربی آسیا و منطقه خاورمیانه قرار دارد

منبع‌های رود     اروند رود
کشورهای حوضه همیشگی فارس:     ایران عمان قطر عربستان سعودی کویت بحرین  امارات متحده عربی عراق
بیشترین طول خلیج فارس     ۹۸۹ کیلومتر
مساحتِ خلیج فارس    ۲۵۱٬۰۰۰ کیلومتر مربع
عمق میانگین     ۵۰ متر و بیشترین عمق 90 متر

تورهای قابل برگزاری در خلیج فارس

تور کیش

تور قشم

تور دبی

تور چابهار

تور بندر عباس


آنچه خلیج فارس را همواره زنده نگه داشته و این خلیج از پارس بودنش به خود می بالد سلحشوری مردمان شمال این خلیج زیباست که به حق نام خلیج فارس را با خود یدک می کشد


www.gashtonline.com