كشور چین

کشور چین که به چینی:  中华人民共和国و به انگلیسی Chinaخوانده و نگاشته می شود با نام رسمی جمهوری خلق چین شناخته می شود، پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر سکنه‌ است. این کشور که در شرق قاره آسیا قرار گرفته و توسط حزب کمونیست اداره می گردد . این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت آن شهر پکن است .

جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از حیث وسعت خاکی می باشد . چین طبیعت متنوعی داشته و از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه را در برگرفته است . مناطق غربی کشور ناهموار است و در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع بوده و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در  سمت دیگرش تایوان، کره و ژاپن واقع شده اند . تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ محسوب شده که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاریست پدیدار گشت . نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود . از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی در چین برای پی‌ریزی یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌است. این کشور در حال حاضر بزرگترین صادرکننده و دومین واردکنندهٔ بزرگ کالا بوده و دومین اقتصاد بزرگ جهان بر پایهٔ تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد . چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای نظیر سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ نیز می باشد . چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ جهان برخوردار است. چین  به یک ابرقدرت بالقوه شهرت یافته است.


پایتخت ایران چین

پکن که در زبان محلی بِیچینگ خوانده می شود ، پایتخت کشور پهناور چین است . این شهر در سال 2008 میزبان بازی‌های المپیک تابستانی بود . در محل فعلی پکن در ابتدا شهری به نام چونگدو بود که مغول‌ها آن را سوزانده و ویران‌کردند . قوبیلای قاآن در مکان پکن کنونی شهری ساخت و آن را پایتخت خود ساخت . آن شهر را در مغولی خانبالِق (به معنای شهرِ خان) و در چینی دادو (به معنای پایتخت بزرگ) می‌خواندند. در متون فارسی دوران مغول نیز این شهر به صورت خانبالق و خانبالغ ذکر شده‌است. پس از برپایی سلسلهٔ مینگ در سال ۱۳۶۸ میلادی، این شهر نام بِیپینگ (به معنای صلح شمالی) گرفت و در سال ۱۹۴۹ در نخستین کنفرانس حزب کمونیست چین نامش به بِیجینگ (به معنای پایتخت شمالی) تغییر یافت .

شهرهای توریستی چین


پکن

شانگهای

ماکائو

گوانگجو

لهاسا

هانگ جو

هنگ کنگ

چین یانگ

هنگ شان

سیچوان

لشان

هاربین

دازو

جیانگ شی
    
ده جاذبه برتر توریستی و طبیعی چین

کشور پهناور چین یکی از پربازدید ترین کشورهای توریستی آسیا به شمار می رود که جاذبه های تاریخی ، طبیعی و توریستی آن از ارزش بالایی برخوردار بوده و در همه جای دنیا شناخته شده هستند :

دیوار چین

شهر ممنوعه

کاخ پولاتا                           

بودای غول پیکر لشان

ارتش تراکوتا

کوه هوانگ

کوه تای

 سد سه دره چین

معبد و آرامگاه کنفیسیوس

معبد آسمان

فرهنگ غذایی مردم چین


فرهنگ غذایی در چین بسیار متنوع بوده و بجرعت می توان گفت متنوعترین فرهنگ غذایی را در سطح جهان به خود اختصاص داده است .    
باید ونباید ها , سوالات متداول در كشور چین


مردم چین همانند سایر اقوام شرق خونگرم و مهمانواز بوده و به راحتی می توان ارتباط دوستانه ای با ایشان برقرار نمود، برای ایجاد این ارتباط نیاز است آداب معاشرت ، باید ونباید هایی را که اقتضای فرهنگ اجتماعی چین است ، آموخت . مردم این کشور از آیین و مذهب بودا پیروی می کنند و این مطلب را به سادگی از معابد متعددی که در این کشور وجود دارد ، می توان پی برد .    
     
زبان رسمی مردم چین


زبان مردم چین ماندارین می باشد که در استانهای مختلف با لحجه های متفاوت سخن می گویند .    

شماره تلفن های ضروری چین

مجری مستقیم تور و بلیط چین :02188505454و02187170

وزارت خارجه چین

پلیس امنیت

فرودگاه بین المللی پکن

فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ


www.gashtonline.com