جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز بوده و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در حاشیه دریای خزر قرار دارد . کشور ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. ضمنا این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده‌ است . میراث فرهنگی باستانی و تاریخی با ارزش آذربایجان در همه جای دنیا شناخته شده بوده و اولین کشور با اکثریت مسلمان است که دارای اپرا و تئاتر شده‌است.جمهوری دمکراتیک آذربایجان که در ۱۹۱۸ تاسیس و در سال ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه گشت . آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت.

اطلاعات بیشتر  
پایتخت جمهوری آذربایجان

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور به شمار می رود. این شهر در حاشیه ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران واقع شده  و یکی از مناطق نفت‌خیز دنیاست. باکو پر جمعیّت‌ترین شهر قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جلوه ویژه ای به این شهر داده‌است.بخش قدیمی شهر باکو همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبی از سده‌های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است. جمعیت شهری در ابتدای سال ۲۰۰۹ حدود ۲٫۰۴ میلیون نفر برآورد شده است. 

اطلاعات بیشتر  
شهرهای توریستی آذربایجان
باکو

نخجوان

گنجه

شیروان

آستارا

جلفا

 

اطلاعات بیشتر  
ده جاذبه برتر توریستی و طبیعی آذربایجان

ارگ قدیمی باکو

شکی

قوباستان                            

قلعه دختر

لاهیج

یانار داغ

خینالیق

ایچری سهر

بش بارماک داغی

موزه هنر آذربایجان

مرکز خرید آف کوم پلازا                                                                 

 

فرهنگ غذایی مردم آذربایجان

غذای مردم جمهوری آذربایجان تلفیقی از غذاهای ترکی و مواد آسیایی است. از مشهورترین غذاهای آذربایجان باید به لایولیا کباب (گوشت چرخ کرده طعم دار شده با ادویه در سیخ همچون کباب کوبیده) اشاره کرد .

باید ونباید ها , سوالات متداول در كشور آذربایجان
مردم آذربایجان عمدتا مهمانواز هستند و می توان ارتباط دوستانه ای با آنها برقرار کرد ، برای ایجاد این ارتباط نیاز است آداب معاشرت ، باید ها و نباید هایی را که اقتضای فرهنگ اجتماعی آذربایجان است را آموخت . حدود ‌70‌ درصد مردم‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ شیعه‌ بوده و مجموعا 4/93 درصد مردم‌ این‌ کشور مسلمان‌ ، 8/4 درصد مسیحی‌ ارتدکس‌ و بقیه‌ پیرو ادیان‌ دیگر هستند.  
   
زبان رسمی مردم آذربایجان
89‌ درصد مردم‌ این‌ کشور آذری‌ زبان‌ هستند ‌اما در کنار زبان‌ ترکی‌ آذری‌ که زبان‌ رسمی‌ مردم این کشور است ، زبان‌های‌ روسی‌،‌ ارمنی‌،‌ کردی‌،‌ تالشی‌،‌ یهودی‌،‌ و لزگی‌ نیز در این کشور رایج است.  
نقشه آذربایجان در گوگل
   
اطلاعات بیشتر  
شماره تلفن های ضروری آذربایجان

مجری مستقیم تور و بلیط آذربایجان :02188505454و02187170

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان

پلیس امنیت

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

فرودگاه بین‌المللی گنجه

پلیس

 www.gashtonline.com